Gymnázium Písek na Mistrovství světa v Řecku

Čtvrtek, 25.04.2019 11:09

Po několika měsíčních přípravách a řadě peripetií při organizačním zajištění celé akce se studenti píseckého gymnázia vydali reprezentovat Českou republiku na řecký ostrov Kréta, rodiště boha Dia. V pátek 12. dubna odletěla do Středomoří celkem 29-ti členná česká delegace skládající se ze studentů Gymnázia Písek, studentek Střední odborné školy pro administrativu Evropské unie z Prahy a zástupců AŠSK. Dějištěm 25. MS v basketbalu škol se stalo město Heraklion. Zde se utkalo celkem 50 družstev, 26 dívčích a 24 chlapeckých. V boji o titul světových šampiónů bojovalo 571 hráčů a hráček.

 

Los byl k našim hráčům neúprosný, ve skupině C se měli utkat s domácím Řeckem, Francií a Estonskem. „Budeme bojovat jako lvi,“ nechal se před úvodním utkáním turnaje s Francií slyšet kapitán píseckých basketbalistů Pavel Černý. Při pohledu na soupeře by však někteří raději zůstali v pohodlí hotelového pokoje, tým Francie už na první pohled budil velký respekt, nejen svou výškovou převahou, ale i muskulaturou. Vstup do utkání podle toho vypadal, basketbalisté ze země galského kohouta šli rychle do 10-ti bodového vedení a Češi byli nuceni vzít si oddechový čas, po kterém zvedli hlavu a začali hrát svoji hru. Tři čtvrtiny utkání byli Francii vyrovnaným soupeřem, kdy dokonce chvíli vedli, poté se však projevila únava a širší rotace hráčů soupeře, který vyhrál 75:58.

 

Druhé utkání skupiny s Estonskem se neslo ve zcela v jiném duchu. Naše družstvo bylo jasným favoritem, ale vzhledem k systému soutěže, kdy 24 týmů bylo rozděleno do skupin po třech, ze kterých postupovala první dvě družstva nebo i po čtyřech, ale odkud však do osmifinále postoupili ze třetího místa pouze ti, kteří měli nejlepší skóre, museli naši hráči zvítězit co možná největším rozdílem. Tak se i stalo, konečný výsledek byl 97:37 pro Českou republiku. V ten samý den odpoledne čekalo gymnazisty druhé utkání s Řeckem, pozdějším finalistou turnaje. Domácí byli hnáni k vítězství podporou publika a dokonce měli z předchozího dne naučené naše útočné akce z videa. I tak ale naši hráči podali bojovný výkon, nakonec však prohráli dvacetibodovým rozdílem 51:71. Tento výsledek však znamenal postup do osmifinále, kde jsme narazili na dalšího favorita z Belgie.

 

Belgie vypadala od začátku jako velmi vyspělé basketbalové družstvo, které vynikalo nejen svou fyzickou převahou, ale i stylem hry a úspěšností střelby. Naši hráči dokázali se soupeřem držet krok do druhé čtvrtiny, poté jsme se však dostali do problému s fauly, což nám značně komplikovalo hru. Navíc se zranil náš bodový hráč Martin Štrobl, který si při nájezdu do koše pohmoždil kotník. Konečný výsledek 46:90 byl pro nás možná až příliš krutý, nicméně jsme věděli, že budeme nejhůře do 16. místa na světě, a že náš čekají další boje o umístění, kde pokud bychom uspěli, můžeme myslet na vyšší příčky.

 

V úterý měli hráči půldne volno, tuto přestávku se rozhodli strávit aktivním odpočinkem a vydali se do nedalekého paláce Knossos, největší archeologické lokality doby bronzové na ostrově Kréta. Odpoledne je pak čekal „Večer národů“, kde si každá výprava měla připravit krátké představení, kterým prezentuje svou zemi. Zástupci Nového Zélandu tančili Haku, Česká výprava nastoupila na pódium společně s dívčím týmem v rytmu tance letkis, poté zatančila mazurku a své vystoupení zakončila zpěvem písně Vysoký jalovec. Zbylý čas pak mohli hráči využít k prohlídce historického centra Heraklionu.


 

V bojích o 9. až 16. místo čekali na naše družstvo Chorvaté. Písečtí však nic nepodcenili, vlétli do utkání a nedali soupeři od Jadranu žádnou šanci. Vedli již o dvacet bodů, v závěru se ale Chorvaté několikrát trefili zpoza trojkového oblouku, což pouze kosmeticky upravilo skóre na konečných 65:54 pro Česko. Vítězství znamenalo, že Písečtí sehrají další utkání s Dánskem o umístění v turnaji na 9. – 12. místě. Utkání tomu však vůbec neodpovídalo, Dánové byli nejspíš uspaní jednou z Andersenových pohádek, protože doslova nebyli schopni trefit koš. Některým přihlížejícím divákům, by se mohlo zdát, že snad chtějí naše hráče nechat vyhrát. Češi vyhráli pohodlným rozdílem 65:45. Vítězství znamenalo konečné 10. místo. V posledním utkání jsme totiž měli sehrát odvetu s Francouzi.

 

V pátek v ranních hodinách odjela část týmu do francouzského Lyonu, kde měli klubové povinnosti, role kapitána se zhostil do té doby skvěle hrající a nejzkušenější ze „sedmi statečných“ Tomáš Hladík. V oslabené sestavě jsme měli starost, aby výsledek neskončil fiaskem, ale 38:81 pro Francii bylo skóre uspokojivé.

 

Závěrem je nutno podotknout, že naši hráči byli konkurence schopni každému týmu na turnaji, možná je oslnil bůh války Ares, neboť bojovali jako pravý čeští lvi a naší zemi rozhodně neudělali ostudu, koneckonců 10. místo mluví za vše. Mimochodem jedná se zatím o nejlepší umístění chlapeckého družstva na MS škol, v roce 2003 obsadili žáci z Litoměřic 11. příčku na MS v Brazílii. Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se podíleli na účasti píseckého Gymnázia na Mistrovství světa, zejména Jihočeskému kraji, vedení Gymnázia Písek, basketbalovému klubu Sršni Písek, stavební firmě Kočí a dalším.


 

Sestava Gymnázia Písek:

Pavel Černý, Mikoláš Houser, Tomáš Hladík, Matěj Mach, Martin Štrobl, Jan Kříž, Kryštof Pytelka, Jan Hanslbauer, Adam Ťupa, Filip Arnican, Josef Sedláček


 

Výsledky českého týmu:

Česko – Francie 58:75

Česko – Estonsko 97:37

Česko – Řecko 57:71

Belgie – Česko 46:90

Česko – Chorvatsko 65:54

Česko – Dánsko 65:45

Česko – Francie 38:81