1.liga mužů - semifinále: Sršni favorita nezaskočili a semifinálovou sérii prohráli 0:2

Pondělí, 15.04.2019 07:54

Stejně jako v loňském roce se basketbalisté Písku dostali mezi nejlepší 4 týmy druhé nejvyšší soutěže a stejně jako před rokem je čekal největší favorit. Jen to tentokrát nebyl Hradec Králové, ale Hradec Jindřichův.

1.utkání - pátek 12.4. 

Fio banka J.Hradec - Sršni     108:86

Rozhodčí: Pokorný, Karafiát, Kubiš

Diváků: 600

Utkání od začátku do konce připomínalo oba duely těchto soupeřů ze základní části. Sršni od prvních minut šlapali favoritu na paty. Hrálo se v obrovském tempu, Sršni se snažili sázet na širší rotaci hráčů a celoplošnou obranu, což se zpočátku dařilo. První čtvrtinu vyhráli hosté 16:20. I začátek druhé části se žlutočerným vydařil a ještě v 15.minutě se velmi dobře střílející Pistulka připomněl trojkou znamenající vedení Písku 31:32. Posledních 5 minut prvního poločasu však patřilo domácím bankéřům, kteří především po trestných hodech trestali obranné chyby hostů - 48:43. Přesto se dalo říci, že jediným rozdílem mezi oběma týmy byly fatální ztráty píseckých rozehrávačů, které končili většinou v rukách Lipkinse a následně košem domácích.

Druhá půle začala přesně tak jak Sršni nechtěli - několik jejich nepochopitelných mentálních chyb v obraně, nastartovalo domácí, kteří začali předvádět svoji třídu a písečtí nevěděli kam dřív skočit. Po 30. minutách byl stav 81:61 a prakticky rozhodnuto. Vedení Hradce se v průběhu poslední čtvrtiny vyšplhalo skoro až na 30 bodů a jeho korekce přišla až po prostřídání klíčových hráčů domácích. 

2.utkání - neděle 14.4.

Sršni - Fio banka J.Hradec     78:87

Rozhodčí: Salvetr, Linhart, Kovačačovič

Diváků: 300

Úvod utkání patřil Sršňům. Za mohutného povzbuzování zaplněné haly šli do vedení 9:4. Od té chvíle však existovalo na palubovce Sršního hnízda pouze jedno družstvo a tím byl pohříchu J.Hradec. Jeho hráči, posíleni narozdíl od pátečního utkání ještě o Stegbauera,  v těchto momentech ukazovali, proč jsou právě oni největším favoritem soutěže. Byli basketbalovější, koncentrovanější a bohužel i bojovnější. Domácí jakoby po několika neúspěších propadali jakési skepsi, ve které skončila i první čtvrtina - 16:28. Ani druhá část nepřinesla zásadní obrat, na jejím konci byl stav 33:50, když vedení hostů v jejím průběhu několikrát přesáhlo dvacetibodovou hranici.

Do druhého poločasu vstupovali domácí s jedinou motivací - ukázat skvělým divákům, že i oni umí hrát basketbal a rvát se o co nejlepší výsledek. Ač bodový rozdíl mezi oběma týmy zůstával nezměněn, byla patrná enormní snaha Sršňů především na obranné polovině. Bohužel se v této části utkání domácí neprosazovali v útoku, přestože si dokázali vypracovat velmi slušné střelecké pozice. Před poslední desetiminutovkou byl stav 51:72. Poslední čtvrtina druhého utkání pak byla nejlepší pasáží Sršňů v celé sérii. Úctyhodná byla především jejich bojovnost na obranné polovině. Na tak kvalitní a zkušený celek, jakým jindřichohradecký tým je, to však již stačit nemohlo. Malou satisfakcí pro domácí tým může být snad jen to, že si hostující trenér Forejt dovolil poslat na hřiště své hráče z lavičky až 20 sekund před koncem.

Sršně teď čeká dvojzápas o 3.místo z poraženým ze série Olomouc - GBA Europe (zatím 1:1). První utkání se odehraje v pátek 26.4. v Písku, druhé pak v neděli 28.4. 

Komentář trenéra:" První utkání bylo jako přes kopírák s oběma zápasy v základní části. Velmi dobrá první polovina, pak kolaps. Nevím čím to bylo a je velká škoda, že jsme domácí nedrželi v obavách déle než pár minut druhé půle. K domácímu zápasu pak musím říct, že pro mě bylo trochu zklamáním naše nasazení v první půli. Ne že by hráči nebojovali, ale zápasy play off žádají ještě něco více a to "více" nám v první půli narozdíl od hostů chybělo. Jako bychom se báli ránu dát i přijmout. Prapor paradoxně zvedl v tomto smyslu až na konci poločasu mladík Pistulka, který podstoupil několik soubojů se Zuzákem. To,  ač byl hostující hráč někdy až směšně chráněn rozhodčími, pozvedlo celý tým, který pak v druhém poločase předvedl skvělý výkon.

Musím zmínit výkon rozhodčích. Velmi těžko se mi v 1.lize, která by měla sloužit primárně k rozvoji mladých hráčů, zkousává ochrana zkušených hráčů typu Zuzáka či Tomance. Ale jsem to schopen nějak pochopit. Co mi ale hlava nebere je aura, kterou arbitři vytvořili kolem amerického rozehrávače soupeře Lipkinse. Kdyby podobným způsobem bránil náš rozehrávač, nedohrál by kvůli faulům první poločas....

Na závěr bych chtěl vyseknout poklonu divákům - my jsme sice tuto sérii prohráli, ale  vy jste v této soutěži absolutní jedničky. V žádné hale jsem se nesetkal s atmosférou, která by se byť jen přibližovala "peklu", které jste v tomto zápase vytvořili."

MJ